Understanding ANC and ENC in Nepali

आधुनिक जीवनमा सुन्दर ध्वनिको(sound, Music) महत्त्व धेरै छ। यसै कारण, विभिन्न Noise Restriction तथा Noise Cancellation जस्ता प्रविधी(Technology) को महत्त्व पनि बडेको छ|  तसर्थ अहिले को समयमा , ANC (Active Noise Cancellation) र ENC (Environmental Noise Cancellation) जस्ता प्रविधिहरूले हाम्रो जीवनमा महत्त्वपूर्ण भूमिका खेलेका छन्। यो प्रविधी को बारेमा हजुर हरुको Knowledge स्पश्ट होस भन्ने हेतु ले यो लेख लेखिएको हो ।

एक्टिभ नोइज क्यान्सलेशन Active Noise Cancellation (ANC):

ANC अहिले को समय मा एउटा Game Changing प्रविधी भएको छ। यसले परिवेशको(ओरीपोरी) आवाज पत्ता लगाउन माइक्रोफोन(Microphone) को प्रयोग गरेर यी अनावश्यक आवाजहरू रद्द(cancel) गर्नको लागि ठीक विपरीत (एन्टी-आवाज) ध्वनि तरंगहरू उत्पन्न गर्छ,  जस्ले गर्दा प्रयोगकर्ता को कान मा Noise रहित ध्वनी अथवा संगीत मात्र सुनिने गर्दछ । ANC साधारणत: हेडफोन र इयरबडहरूमा पाइन्छ र एस्ले इन्जिन रम्बल(engine Sound), हवाइजहाजको क्याबिनको आवाज(Sound In Airplane and Trains), वा शहरको सडक(Busy City Street Sound) हरू मा हुने कम-फ्रिक्वेन्सी(low Frequency) Noise घटाएर शान्त(Peaceful) र इमर्सिभ(immersive) सुन्ने वातावरण सिर्जना गर्छ, जस्ले गर्दा अहिलेका युवा तथा युवती माझ यो एकदम लोकप्रिय पनि छ । MyPower को पनि अहिले भर्खर Launch भएको MT-15Pro Model  यो Technology माप्रयोग भएको छ ।

ANC कोमुख्यलाभहरू:

Immersive Sound: ANC ले बाहिरी Noise लाई रोक्छ, जसले तपाईंलाई आफ्नो संगीत, पोडकास्ट वा भिडियोहरूमा मात्र ध्यान केन्द्रित गर्न सक्नुहुन्छ ।

शान्ति(Peace and Tranquility): चाहे तपाईं यात्रा गर्दै हुनुहुन्छ, कोलाहलपूर्ण वातावरणमा काम गर्दै हुनुहुन्छ, वा घरमा आराम गर्दै हुनुहुन्छ, ANC ले शान्त र थप शान्त अनुभव सुनिश्चित गर्दछ।

एकाग्रता(concentration): ANC ले विचलित(disturbance) हरूलाई कम गरेर र काम वा अध्ययन सत्रहरूमा राम्रोसँग ध्यान केन्द्रित गर्न मद्दत गरेर उत्पादकता(Output) बढाउन सक्छ।

पर्यावरणीयनोइजक्यान्सलेशन Environmental Noise cancellation (ENC):

अर्कोतर्फ, ENC टेक्नोलोजी माइक्रोफोन, हेडसेट र स्मार्टफोन जस्ता सञ्चार उपकरणहरूको लागि अनुकूल तथा प्रयोग भएको पाइन्छ। यसको प्राथमिक लक्ष्य भ्वाइस कल(Voice Call), Voice recording को समयमा Surrounding Environment  कोशोर(Noise) घटाउनु तथा कोलाहलपूर्ण(Busy, Noisy) वातावरणमा पनि स्पष्ट र सुगम संचार सुनिश्चित गर्नु हो। Normal ENC Earphone,Earbuds हरुमा भएको Silicon Tip ले पनि Achieve हुने गर्दछ । MyPower को पनि अहिले भर्खर Launch भएको MT-15Pro र बिभिन्न Earphone र Earbuds Model यो Technology प्रयोग भएको छ र  भविश्य मा हुने Launch हरुमा यो Technology हुने नै छ।

ENC कोमुख्यलाभहरू:

स्पष्ट संचार(Clear Communication): ENC ले कल गर्दा Environment Noise कम गर्छ, कुराकानीलाई स्पष्ट बनाउँछ र समग्र आवाज गुणस्तर सुधार गर्छ।

कोलाहलयुक्त वातावरणमा प्रभावकारी(Effective in noisy environments): तपाईं व्यस्त अफिसमा, भीडभाड भएको सडकमा, वा ठूलो क्याफेमा, ENC ले तपाईंको आवाज वरपरका आवाजहरूबाट Disturb नगरी सुनिन मा मदत्त गर्छ।

निर्बाध भर्चुअल बैठकहरू(Seamless Virtual Meetings): ENC को मदत ले Meetings हरु Disturbance मा नल्यायी आनन्ददायी को अनुभव गरौदछ ।

मुख्यभिन्नताहरू(Key Differences):

Function: ANC भनेको हेडफोनहरूमा बाहिरी ध्वनिहरू रोक्नको लागि हो, जबकि ENC कलको समयमा आवाज स्पष्टता सुधार गर्नको लागि हो।

Application: ANC सामान्यतया हेडफोन र इयरबडहरूमा प्रयोग गरिन्छ, जबकि ENC स्मार्टफोन र हेडसेटहरू जस्ता यन्त्रहरूमा माइक्रोफोनहरूमा एकीकृत हुन्छ।

Effectiveness: ANC ट्राफिक वा भीड जस्ता परिवेशको आवाजहरू विरुद्ध प्रभावकारी छ, जबकि ENC कल र कुराकानीको क्रममा Environmental Noise कम गर्नमा बढी केन्द्रित छ।

Usage Scenario: ANC संगीतको आनन्द लिन वा कोलाहलपूर्ण वातावरणमा ध्यान केन्द्रित गर्नको लागि उपयुक्त छ, जबकि ENC ले भ्वाइस कल र बैठकहरूको गुणस्तर बढाउँछ।

सारांश, ANC र ENC फरक उद्देश्यका साथ दुई फरक प्रविधिहरू हुन्। यदि तपाईं इमर्सिभ संगीत अनुभवहरूको आनन्द लिन वा बाहिरी अवरोधहरू कम गर्न खोज्दै हुनुहुन्छ भने, हेडफोन वा इयरबडहरूमा ANC जाने बाटो हो। अर्कोतर्फ, यदि कल वा अनलाइन बैठकहरूमा स्पष्ट आवाज संचार तपाईंको प्राथमिकता हो भने, ENC- सुसज्जित माइक्रोफोनहरूले उत्कृष्ट परिणामहरू प्रदान गर्नेछ।

र अन्तत अहिले को  MyPower MT-15 Pro म दुबै Features/Technology प्रयोग भएको हुँदा एस्ले दुबै पक्ष्यमा सहयोग गर्नेछ ।

Leave a Reply